Ūdensslēpošana: kas tas ir?

Ūdensslēpošana pašreiz ir viens no vispopulārākajiem ūdenssporta veidiem, jo ar to var nodarboties kā iesācēji, tā jau citos ūdens sporta veidos pieredzējuši sportisti, kā arī pašreiz to var izmēģināt vairākās vietās Latvijā, tādēļ tieši šis ūdens sporta veids ir tas, kuru vajadzētu pamēģināt ikvienam.
Ūdensslēpošanu kategorizē kā ūdens virsmas sportu, jo cilvēks, kurš nodarbojas ar ūdensslēpošanu, pa ūdeni pārvietojas, stāvot uz divām slēpēm, gluži kā parastajā slēpošanā, taču, tā vietā, lai tas brauktu no kalna vai pa līdzenu virsmu, tas pa ūdeni pārvietojas, turoties pie troses, kuru vai nu velk ātrumlaiva vai kura ir piestiprināta pie troses, kura ir novilkta pāri kādai ūdens tilpnei.

  • Šis sporta veids tiek iedalīts trīs izteiktās ūdensslēpošanas disciplīnās: tramplīnlēkšanā, figurālajā slēpošanā un slalomā.
    Tramplīnlēkšanas disciplīnā sportists pa ūdeni pārvietojas uz īpašām garākām ūdensslēpēm, un brauciena laikā tas, izmantojot ūdenī novietotu rampu, cenšas aizlēkt pēc iespējas tālāku distanci. Sacensību laikā parasti sportistiem tiek doti trīs mēģinājumi izmantot rampu. Sportistiem pašiem ir jāizvēlas gan tas, kādā ātrumā pārvietosies motorlaiva, aiz turas tie turēsies, gan rampas augstums. Profesionāliem tramplīnlēkšanas disciplīnas sportistiem maksimālais pārvietošanās ātrums ir 58 kilometri stundā un to rampu augstumam ir jābūt no 1.5 līdz 1.8 metriem. Uzvar tas lēcējs, kurš ir aizlēcis vistālāko distanci.
  • Figurālajā jeb triku ūdensslēpošanas distancē sportisti pārvietojas uz pavisam īsām, ovālas formas slēpēm, bet eksperti šajā disciplīnā izmanto tikai vienu ūdensslēpi. Lai sacenstos šajā disciplīnā sportistiem divu 20 sekunžu braucienu laikā ir jāizpilda pēc iespējas vairāk dažādi triki, kuri šo braucienu laikā nedrīkst atkārtoties. Pirmā brauciena laikā ir jāizpilda tā saucamie roku triki, kuros ietilpst dažādas virzienu rotācijas un salto, bet otrā brauciena laikā tiek izpildīti tā sauktie kāju triki jeb dažādas rotācijas un citi triki. Katru triku vērtē piecu tiesnešu žūrija, piešķirot sportistiem punktus. Disciplīnā uzvar tas, kurš ir ieguvis visvairāk punktus.
  • Bet slaloma disciplīna, kura Latvijā ir visizplatītākā un visveiksmīgākā ūdensslēpošanas disciplīna, kurā ūdensslēpotāji pārvietojas uz vienas nevis divām ūdensslēpēm, cenšoties būt pēc iespējas veiklāki, pārvarot slaloma trasi, kura sastāv no 25 ūdens bojām, kuras slaloma braucējam ir jāapbrauc. Starp šīm bojām ir 6 bojas, kuras ir jāapbrauc zigzaga rakstā, bet pārējās bojas ir domātas, lai tām izbrauktu tieši pa vidu. Slaloma laikā ar katru 25 boju apļa pārvarēšanu ātrumlaiva, kura velk sportistu, ar vien palielina savu ātrumu par 3 kilometriem stundā, līdz tā sasniedz maksimālo ātrumu – 55 kilometrus stundā sievietēm un 58 kilometrs stundā vīriešiem. Pēc tam, kad tiek sasniegts maksimālais ātrums, palēnām tiek samazināts virves garums, pie kuras turas slēpotājs, lai padarītu grūtāku manevrēšanu starp šīm bojām. Sportista brauciens beidzas tad, kad tas nokrīt, vai izlaiž kādu boju. Slaloma disciplīnā uzvar tas, kurš ir pievarējis visvairāk bojas.